Local Sports Schedule for March

by Mike Moll

Here are the highlights:

The spring sports schedules open up as baseball, softball, boys and girls track, water polo, girls soccer, boys lacrosse, and girls tennis have their first events of the year in March. Girls basketball continues its State tournament leading to the championship at Michigan State University, March 15.  Also at  Michigan State, the boys begin their championship quest on Monday, March 3 and concluding on March 22. Boys swimming and girls gymnastics conclude their season with State Finals at multiple sites on March 7 and 8 for swimming and at Plymouth on March 8 for gymnastics.

 

Support your local high school athletes by attending an event, but also check the listings for WKTV as they broadcast local teams and games each week at various days and times.

Monday March 3, 2014

Boys Basketball Districts

– East Grand Rapids @ East Kentwood

– Wyoming Lee @ Covenant Christian

– Godwin Heights vs Kelloggsville @ Kelloggsville

– Zion Christian vs Tri-Unity @ Holland Calvary

– Wyoming vs Grandville @ Grandville

Tuesday March 4, 2014

Boys Swimming Diving Regionals – @East Kentwood

Girls Basketball Regionals

– South Christian vs Holland Christian @ South Christian

– Wyoming vs GR Christian @ Grand Haven

– Potter’s House vs Martin @ Bloomingdale

Wednesday March 5, 2014

Boys Basketball Districts

– EGR/EK Winner vs Middleville T-K/Ottawa Hills winner @ Middleville T-K

– South Christian vs Godwin Heights/Kellogsville winner @ Kelloggsville

– Grand River Prep vs West Michigan Aviation @ Kelloggsville

– Wyoming Lee/Covenant Christian winner vs NorthPointe Christian @ Covenant Christian

– Zion Christian/Tri-Unity winner vs West Michigan Lutheran @ Holland Calvary

– Wyoming/Grandville winner vs Hudsonville @ Holland

Thursday March 6, 2014

Girls Basketball Regionalsbasketball

– South Christian/Holland Christian winner vs Muskegon

– Orchard View/Catholic Central winner @ South Christian

– Wyoming/GR Christian winner vs Muskegon/Greenville winner @ Grand Haven

– Potter’s House/Martin winner vs Athens/St Joe Lake Mich. Catholic

winner @ Bloomingdale

Friday March 7, 2014

Boys Basketball Districts

– Championship @ Middleville T-K

– Championship @ Covenant Christian

– Championship @ Kelloggsville

– Championship @ Holland Calvary

– Championship @ Holland

Boys Swimming – State Finals 

Division 1 @ Saginaw Valley

Division 2 @ Eastern Michigan

Division 3 @ Holland Aquatics

Saturday March 8, 2014

Boys Swimming – State Finalsswimming

Division 1 @ Saginaw Valley

Division 2 @ Eastern Michigan

Division 3 @ Holland Aquatics

Girls Gymnastics – State Finals @ Plymouth

Monday March 10, 2014

Boys Basketball Regionals

– Kelloggsville Champ @ Godwin Heights

– Middleville T-K Champ vs Holland Champ @ Zeeland East

– Covenant Christian Champ @ Blanchard-Montabella

– Holland Calvary Champ @ Portage Northern

Tuesday March 11, 2014

Girls Basketball Quarterfinals

Class A @ DeWitt

Class B @ Wayland

Class D @ BC Harper Creek

Wednesday March 12, 2014

Boys Basketball Regionals Championship

– @ Zeeland East

– @ Godwin Heights

– @ Blanchard-Montabella

– @ Portage Northern

Thursday March 13, 2014

Girls Basketball

– Class C Semifinals @ MSU

– Class D Semifinals @ MSU

Friday March 14, 2014

Girls Water Polo – East Kentwood @ EGR Early Bird Tournament

Girls Basketball

Class A Semifinals @ MSU

Class B Semifinals @ MSU

Saturday March 15, 2014

Girls Water Polo – East Kentwood @ EGR Early Bird Tournament

Girls Soccer – Scrimmage – @ East Kentwood

Girls Basketball – Class A, B, C, D Finals @ MSU

Tuesday March 18, 2014

Boys Basketball Quarter Finals

Class A @ Lansing Eastern

Class B @ Middleville T-K

Class C @ Sandusky

Class D @ Battle Creek Central

Wednesday March 19, 2014

Boys Track

– East Kentwood @ GVSU Invite

– South Christian @ GVSU Invite

Thursday March 20, 2014

Girls Track

– East Kentwood @ GVSU Invite

– South Christian @ GVSU Invite

Girls Water Polo – East Kentwood @ Grand Haven

Boys Lacrosse – GR Christian @ South Christianlax

Boys Baseball

– South Christian @ Wyoming

– Wyoming Lee @ Holland Calvary

Girls Softball – South Christian @ Wyoming

Boys Basketball Semifinals

– Class C @ MSU

– Class D @ MSU

Girls Soccer – Saugatuck @ Godwin Heights

Girls Tennis – Zeeland West @ Wyoming

Friday March 21, 2014

Girls Tennis – Scrimmage – East Kentwood @ Riverview

Girls Water Polo – East Kentwood @ Ann Arbor Pioneer Tourney

Boys Basketball Semifinals

– Class A @ MSU

– Class B @ MSU

Boys Baseball

– West Michigan Lutheran @ Godwin Heights

– Tri-Unity @ Godwin Heights

Girls Soccer – Wellsprings Prep @ Godwin Heights

Saturday March 22, 2014

Girls Water Polo – East Kentwood @ Ann Arbor Pioneer Tourney

Girls Soccer – Scrimmage – @ East Kentwood

Girls Tennis – South Christian Sailor Invite

Boys Basketball – Class A, B, C, D Finals @ MSU

Monday March 24, 2014

Girls Soccer

– FH Central @ East Kentwood

– South Christian @ GR Christian

– Tri-Unity Christian @ Godwin Heights

Girls Water Polo – East Kentwood @ West Ottawa

Boys Baseball

– Byron Center @ South Christian

– Cedar Springs @ Godwin Heights

Girls Softball

– Byron Center @ South Christian

– Cedar Springs @ Godwin Heights

Tuesday March 25, 2014

Girls Tennis – East Kentwood @ Caledonia

Boys Lacrosse – South Christian @ Caledonia

Girls Soccer

– Wyoming Lee @ Lakewood

– Tri-Unity @ Potter’s House

– Mona Shores @ Wyoming

Boys Baseball

– Wyoming Lee @ Potter’s House

– Tri-Unity @ Holland Calvary

– Zion Christian @ Covenant Christian

Wednesday March 26, 2014

Boys Track

– East Kentwood @ Saline Spring Preview at U of M

– Tri-Unity @ Marcellus Invitational

– Wyoming @ Wayland

Girls Track

– East Kentwood @ Saline Spring Preview at U of M

– Tri-Unity @ Marcellus Invitational

– Wyoming @ Wayland

Girls Soccer

– South Christian @ East Kentwood

– Godwin Heights @ Covenant Christian

Girls Water Polo– East Kentwood @ East Grand Rapids

Boys Baseball

– Grandville @ South Christian

– Godwin Heights @ Coopersville

– Caledonia @ Wyoming

Girls Softball – Grandville @ South Christian

– Caledonia @ Wyoming

Boys Golf – Calvin Christian @ Wyoming

Thursday March 27, 2014

Girls Water Polo – Portage Central @ East Kentwood

Boys Lacrosse – Holland @ South Christian

Boys Baseball

– Zion Christian @ Wyoming Lee

– Tri-Unity @ Algoma Christian

Girls Soccer

– Wyoming Lee @ Potter’s House

– Tri-Unity @ Saugatuck

– Wyoming @ East Grand Rapids

Girls Tennis – Wayland @ Wyoming

Girls Softball – Lowell @ Wyoming

Girls Track – Wyoming @ Kelloggsville

Boys Track – Wyoming @ Kelloggsville

Friday March 28, 2014

Boys Baseball – Godwin Heights @ Zion Christian

Boys Golf – Fremont @ Wyoming

Saturday March 29, 2014

Girls Tennis

– East Kentwood @ Wayland Invite

– Wyoming @ Wayland Invite

– Kelloggsville @ Wayland Invite

Girls Soccer – East Kentwood @ Portage Northern Invite

Boys Track

– Wyoming Lee @ Sturgis

– Kelloggsville @ Allegan

Girls Track

– Wyoming Lee @ Sturgis

– Kelloggsville @ Allegan

Monday March 31, 2014

Girls Softball

– East Kentwood vs GR Christian @ Davenport

– Tri-County @ Godwin Heights

Girls Soccer

– GR Christian @ East Kentwood

– South Christian @ Hudsonville

– Wyoming Lee @ Hopkins

– Allendale @ Wyoming

– Kelloggsville @ Calvin Christian

– Zion Christian @ Potter’s House

Boys Baseball

– East Kentwood vs GR Christian @ Davenport

– South Christian @ Jenison

– Wyoming Lee @ Union

– Tri-County @ Godwin Heights

– Holland Black River @ Tri-Unity

Girls Water Polo – East Kentwood @ FH Central

Girls Tennis – Wyoming @ Middleville T-K

 

 

Comments

comments